سیمای قهرمان

این مطلب بر اساس مقاله‌ای به قلم جیل کاریل وِینر (Jill Caryl Weiner) تهیه شده است. مقاله‌ی سیمای قهرمان،  پاییز سال ۲۰۰۵ در بیست و هشتمین شماره‌ی مجله‌ی Teaching Tolerance به چاپ رسید. سیمای قهرمان پروژه‌ای است که به همت یک روزنامه‌نگار زن برای ترویج نگاهی انتقادی به دیدگاه قالبی رسانه‌ها و افکار عمومی در آمریکا نسبت به زنان ورزشکار شکل گرفت. این پروژه با راه‌اندازی نمایشگاه‌های عکس از زنان ورزشکار در حالت‌های مختلف و انتشار یک کتاب از این مجموعه عکس تلاش کرده است تعریف‌های کلیشه‌ای از ظاهر زنان ورزشکار را به چالش بکشد.

گروهی از معلمان، عکس‌های این پروژه را در کلاس‌های خود به کار گرفتند با این هدف که نگاه انتقادی نسبت به گزاره‌های به‌ظاهر بدیهی و کلیشه‌های تثبیت شده را میان دانش‌آموزان ترویج دهند، پیش‌فرض‌های ذهنی آن‌ها را مورد سؤال قرار دهند و مفهوم همدلی را به آن‌ها بیاموزند. این مطلب، گزارشی است درباره‌ی استفاده از مجموعه‌ی آموزشی سیمای قهرمان در مدارس با این هدف که دانش‌آموزان بتوانند پیش‌داوری‌های خود را به چالش بکشند و قضاوت‌های اجتماعی را مورد سؤال قرار دهند. 

مدرسه‌ی افروز برای روشن‌تر شدن نحوه‌ی اجرای بازی سیمای قهرمان بخش‌هایی را به مقاله‌ی خانم جیل کاریل وینر افزوده است. خانم وینر نویسنده و روزنامه‌نگار آزاد است و مباحث مربوط به خانواده، والدگری و پرورش کودکان یکی از حوزه‌های مورد علاقه‌ی اوست.