چالش «یک ماه بدون پلاستیک»

ژوئیه بدون پلاستیک یک چالش جهانی است که سال ۲۰۱۱ از خانه‌ی یک فعال محیط زیست در استرالیا شروع شد. ربکا پرینس-رویز از مقدار پلاستیکی که هر روز به گورستان زباله‌های شهر می‌رسید نگران بود. این نگرانی سبب شد ربکا از خانواده، خویشاوندان و دوستانش دعوت کند یک ماه در تابستان را بدون استفاده از پلاستیک سپری کنند. شاید فکر کنید «این‌که کاری نداره!» و آن‌قدر ساده و بی‌دردسر است که نمی‌توان آن را یک چالش دانست. اما واقعیت این است که حضور پلاستیک در زندگی ما فقط به پلاستیک‌های آشکار (مثل کیسه‌های خرید) محدود نمی‌شود. زندگی ما بیش از آن که فکرش را بکنیم به پلاستیک‌های پنهان (مثل قوطی‌های تتراپک، صابون‌ها و شوینده‌های مایع، لیوان‌ها و ظرف‌های یک‌بار مصرف کاغذی) آلوده است و حذف آن‌ها از زندگی روزمره به معنای تغییر خیلی چیزها در سبک زندگی ماست.

کاری که ربکا از خانه و خانواده و نزدیکانش شروع کرده بود، با کمک گرفتن از دولت محلی و دعوت از کسب و کارهای محلی، کم‌کم به یک چالش جمعی، ملی و در نهایت یک چالش جهانی تبدیل شد. هر سال میلیون‌ها نفر از روز نخست ماه ژوئیه (دهم تیر) به مدت یک ماه در این چالش شرکت می‌کنند.

ربکا و گروهی از همراهانش مدتی است که سازمانی به نام بدون پلاستیک راه‌اندازی کرده‌اند و علاوه بر این چالش تابستانی، پروژه‌های دیگری با هدف کاهش آلودگی‌های پلاستیک در سراسر دنیا پیاده می‌کنند.

این چالش یک تقویم یک‌ماهه دارد و هر روزِ آن درباره‌ی یک موضوع خاص مرتبط با کاهش پلاستیک است. مدرسه‌ی افروز در تابستان ۲۰۲۲ – ۱۴۰۱ با این چالش جهانی همراه شد. تقویم ژوئیه‌ی بدون پلاستیک را می‌توانید در نخستین تصویر این مجموعه ببینید. از آن‌جا که این مجموعه برای انتشار در شبکه‌های اجتماعی طراحی شد، زبان آن زبان محاوره‌ایست. توضیحات مربوط به هر پست به همان شکلی که در اینستاگرام انتشار یافت، به تصاویر استفاده شده است.
برای دیدن هر اینفوگرافی‌ و خواندن توضیح مرتبط با آن‌ روی تصاویر زیر کلیک کنید.