لذت غذای خونگی رو کشف کن!

روز بیست و ششم 

پخت و پز در خانه و تهیه‌ی وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌های خانگی نسبت به غذاهای آماده و نیمه‌آماده روی ایجاد بعضی از انواع آلودگی‌های زیست‌محیطی مثل آلودگی هوا تا حدود سه برابر اثر کمتری داره. تولید و بسته‌بندی و حمل و نقل غذاهای فرآوری‌شده حدود بیش از دو برابر غذای خانگی انرژی می‌بره. علاوه بر این، پخت و پز در خانه به ما اجازه می‌ده از محصولات محلی استفاده کنیم و کنترل بیشتری روی کاهش استفاده از پلاستیک و همین‌طور کاهش رد پای کربنی‌مون داشته باشیم. 
 
ما در آشپزخونه‌ی خودمون می‌تونیم آشپزی پایدار رو تجربه کنیم و توجه به جزئیات مرتبط با محیط زیست رو به یک رقابت شخصی تبدیل کنیم؛ یعنی حواس‌مون باشه که چه‌طور می‌شه آشپزی رو هر چه بیشتر به یک فرآیند دوست‌دار محیط زیست تبدیل کرد. با کارهایی مثل خریدن میوه‌ها و سبزی‌جات ریزی که به خاطر شکل و شمایل‌‌شون کمتر خریدارها انتخاب‌شون می‌کنن، با اختصاص یک یا دو روز در هفته به غذای گیاهی و اضافه کردن انواع پروتئین‌های گیاهی به روتین غذایی خانواده، یا با پیدا کردن مغازه‌هایی که می‌شه مواد اولیه‌ی پخت و پز رو بدون بسته‌بندی پلاستیکی ازشون خرید. 
 
پخت و پز البته به وعده‌های اصلی غذایی محدود نمی‌شه و می‌تونیم با آماده کردن میان‌وعده‌های خوشمزه و مغذی و هیجان‌انگیزی مثل انواع کیک‌ها و بیسکوییت‌ها و سس‌های خونگی، قدم مهمی در کاهش مصرف پلاستیک و تولید آلودگی‌های زیست‌محیطی برداریم. 


متن اینفوگرافی برای افراد دارای معلولیت بینایی:

لذت غذای خونگی رو کشف کن!