پوشک‌های سازگار با محیط زیست  

روز  هفدهم  

هر کودک تا وقتی در استفاده از دست‌شویی مستقل بشه، بین ۴ تا ۶ هزار پوشک استفاده می‌کنه. هر سال حدود ۱۶۷ میلیارد پوشک یک‌بار مصرف تولید می‌شه که به ۲۴۸.۵ میلیون بشگه نفت خام نیاز داره. هر دقیقه بیش از ۳۰۰ هزار پوشک در دنیا به محل دفع زباله‌ها می‌رسه. به همین دلیل صنعت پوشک یکی از آلوده‌کننده‌ترین صنایع برای محیط زیست به شمار میاد. 

چه می‌شه کرد؟ 

پوشک‌های یک‌بار مصرف آسیب بیشتری به محیط زیست می‌رسونن یا چندبار مصرف؟ ماجرای پوشک به سادگی باقی انواع پلاستیک نیست. هرچند در وب‌سایت چالش «جولای بدون پلاستیک» به استفاده از پوشک‌های پارچه‌ای و چند بار مصرف توصیه شده اما چیزی که ما متوجه شدیم اینه که متخصصان مختلف نظرهای مختلفی در این باره دارن و نسبت به دیگر انواع محصولات پلاستیکی اجماع علمی محکمی وجود نداره. مثلا بر اساس مطلبی که سال ۲۰۱۲ در مجله اینترنتی دانشگاه استنفورد منتشر شد هرچند رد پای کربنی پوشک‌های یک‌بار مصرف خیلی بیشتر از پوشک‌های پارچه‌ایه اما انرژی و آب و مواد شوینده‌ای که برای شستن پوشک‌های پارچه‌ای استفاده می‌شه اون‌قدر زیاده که تفاوت چندانی در آسیب‌رسان بودن این دو گزینه برای محیط زیست باقی نمی‌گذاره. 

اما پژوهشی که سال ۲۰۰۸ توسط دولت بریتانیا انجام شد نتیجه می‌گیره که اگر برای شستن پوشک‌های پارچه‌ای ماشین لباس‌شویی رو پر کنیم (برای تعداد کم پوشک ماشین لباس‌شویی رو روشن نکنیم)، به جای استفاده از ماشین خشک‌کن اون‌ها رو در آفتاب خشک کنیم و بعد از این‌که کودک بزرگ شد، از اون‌ها برای یک کودک دیگر استفاده کنیم، آسیب زیست‌محیطی کمتری دارند. 


متن اینفوگرافی برای افراد دارای معلولیت بینایی:

پوشک‌های سازگار با محیط زیست