یادگیری از راه خدمت و سالمندان

«سالمندان» عنوان فصل ششم از کتاب The Complete Guide to Service Learning (راهنمای کامل یادگیری از راه خدمت) نوشته‌ی کاترین برگر کای (Cathryn Berger Kaye) است. کتاب که نخستین بار در سال ۲۰۰۴ منتشر شد  حاوی طرح کلی و مراحل پیاده‌سازی یادگیری از راه خدمت از آغاز کار با دانش‌آموزان تا ارزیابی آن‌ها است و معیارهای یادگیری از راه خدمت را هم توضیح می‌دهد. بخش‌های دیگر کتاب نیز حاوی نمونه طرح‌هایی برای پیاده‌سازی این روش آموزشی است که توسط معلمان در کلاس‌های مختلف آزموده شده است. افزون بر این‌ها، کتاب حاوی ۱۳ فصل موضوعی با محوریت یادگیری از راه خدمت است: آگاهی‌بخشی درباره‌ی ایدز، حمایت از حیوانات، سالمندان، آمادگی برای حوادث و فجایع طبیعی، محیط زیست، باغبانی، سلامت، مهاجران، سواد، جامعه سالم و قوی، تغییرات اجتماعی، معلولیت و نیازهای ویژه.

«سالمندان» ششمین فصل این کتاب است و در آن نمونه‌هایی از طرح‌های یادگیری از راه خدمت برای خدمت‌رسانی به سالمندان معرفی شده است. در هر کدام از این طرح‌ها، ایده‌هایی برای برقراری ارتباط میان طرح خدمت‌رسانی با موضوعات برنامه درسی در مقاطع مختلف، از دبستان تا دبیرستان، مطرح شده است.

خانم کای که پیش‌تر معلم بوده، اکنون مشاور آموزش و یادگیر از راه خدمت در سطح بین‌المللی است و مجموعه کتاب‌هایی درباره‌ی مشارکت دادن کودکان و نوجوانان در فعالیت‌های اجتماعی نوشته است.